Zjedz žabu

3 min čítania

Žaby z diaľky na obrázku sú milé. Veľké oči a hlava, proporčne malé telo. To je štandardná zostava pre reakciu „Ó, pozri aké zlaté!“ Pozri sa však na tú žabu bližšie. Vidíš, že je dosť odporná.

Prečo teda máš zjesť žabu? Je to preto, aby si bol/a produktívnejšia a dosiahla to, čo chceš.

Ak hneď ráno prehltnete živú žabu, celý ostávajúci deň môžete prežiť s pocitom uspokojenia, pretože viete, že je to pravdepodobne to najhoršie, čo sa vám za celý  ten deň prihodí.

Koluje sa, že to povedal Mark Twain, ale asi nie.

Bez ohľadu na to, kto je autorom výroku, pointa je jasná. Ak na začiatku dňa spravíš niečo extrémne náročné, potom všetky ostatné úlohy dňa budú prechádzkou ružovým sadom.

Uvedenú frázu spropagovala kniha Najprv zjedzte žabu (Eat That Frog!). Žabou v osobnej produktivite je veľká a dôležitá úloha, ktorej hrozí, že ju odsunieš na úkor iných, menej dôležitých, no exekučne príjemnejších úloh. Žaba je to, čo má byť spravené prioritne.

Typickou žabou je práca na ponuke pre potenciálneho klienta, ktorú odsúvaš konštantným riešením e-mailov. Žabou je analýza a plánovanie projektu, ktoré odkladáš lebo už treba robiť aktivity toho projektu. Žaby sa väčšinou vyskytujú najviac vpravo hore na Eisenhowerovej matici.

Prvé pravidlo jedenia žáb: Ak máš možnosť zjesť dve žaby, najprv zjedz tú, ktorá je odpornejšia.

Brian Tracy

Žabu môžeš jesť viackrát do dňa

Skvelé je, že žabu môžeš zjesť viackrát za deň. Na to si musíš vytvoriť vhodné momenty.

Prvou šancou na žabacinu pre mňa je ráno doma. Vstávam o piatej. Spravil som si tak priestor tvoriť a pracovať pred zobudením manželky. Týmto spôsobom tiež predbieham štandardný pracovný čas. Na skoré hodiny si plánujem žaby v podobe práce na osobných šuflíkových projektoch. Ráno väčšinou píšem či robím na niečom z môjho Life Master Listu (trochu o ňom v tomto článku). Sú to žaby, lebo by som ich odsunul na úkor dôležitých iných projektov.

Zjesť žabu druhýkrát môžem pri príchode na „pracovisko.“ Robím najmä zo Space Up Coworking a z DEVELOR kancelárie. Príchod na tieto miesta je ako druhý začiatok dňa. Na ten moment si vždy naplánujem nejakú kvalitnú ropuchu, ktorá posunie projekty pre neseda alebo DEVELOR vpred.

Tretíkrát servírujem žaby po obede. Návrat z obednej pauzy láka na pomalý rozbeh, prečítanie e-mailov a trochu prokrastinácie. Práve vtedy je dobré hodiť porciu žabaciny na tanier.

Kniha Najprv zjedz žabu

Knihu Najprv zjedz žabu (Eat That Frog!) od Briana Tracy som prečítal v 2015. Je to sumár techník osobnej efektivity a produktivity. Odporúčam, ak hľadáš jednoducho a stručne napísaný návod. Ak máš načítaného Coveyho, Allena a ďalších „guru osobnej produktivity a efektivity,“ priprav sa skôr na refresh, nečakaj nič extrémne nové. Ten refresh bol pre mňa veľmi hodnotný.

Nechcem sa dnes venovať každému z bodov žabacej knihy, uvediem len odpočet. Po úvode s názvom – áno, uhádol/a si – Zjedz žabu! nasledujú tieto kapitoly:

 1. Prestri na stôl
 2. Plánuj každý deň vopred
 3. Používaj pravidlo 80/20 na všetko
 4. Zvažuj následky
 5. Ulievaj sa tvorivo
 6. Používaj ABCDE metódu stále
 7. Sústreď sa na kľúčové oblasti
 8. Použi pravidlo troch
 9. Začni dôkladnou prípravou
 10. Ber postupne jeden barel za druhým
 11. Rozvíjaj svoje kľúčové schopnosti
 12. Vyťaž čo najviac zo svojej výnimočnosti
 13. Odhaľ svoje najväčšie obmedzenia
 14. Buď na seba náročný
 15. Maximalizuj svoju energiu
 16. Motivuj sa na činy
 17. Vyhni sa technologickým čiernym dieram
 18. Naporcuj si úlohy
 19. Vytvor si väčšie časové bloky
 20. Vypestuj si pocit naliehavosti
 21. Venuj všetku pozornosť danej úlohe

Ak si chceš prečítať, nájdeš Zjedzte žabu na Martinuse alebo Eat That Frog! na Amazone.

V ďalších článkoch sa niektorým z týchto tém budem venovať. Ak chceš ostať v obraze, nechaj e-mail na mailing.

Ako to máš ty? Ješ ráno žaby, alebo si dávaš pochúťky a žaba ostane na tanieri do konca dňa?