Nerieš včera a zajtra. Rieš dnes!

Riešiť príčiny minulých krokov či možný vývoj budúcnosti má zmysel, ak je máš cieľ poučiť alebo pripraviť sa. To rob.

Polovedomé bezcieľne hrabkanie sa v minulosti a konštruovanie budúcnosti zmysel nedáva. Je to kontraproduktívne, berie čas a energiu. Otázky typu „Čo by bolo, keby…“ a povzdychy typu „Kiež by som…“ sú zbytočné. To nerob.

Načo je dobré to, že sa ľutuješ za minulé chyby, a predstavuješ si, ako to mohlo byť inak? Načo sú ti grandiózne predstavy o úspešnej budúcnosti, či katastroficke scenáre, ako veci nevyjdú?

Včerajšok je minulosť. Zajtrajšok je záhada. Dnešok je dar.

Master Oogway, Kung Fu Panda

Manažment času je ilúzia

Čas nielen, že nemáš pod kontrolou, ale naň ani nemáš žiaden vplyv. Čas si plynie. To, čo v skutočnosti manažuješ, si ty a tvoje činy. Tak sa na to pozeraj.

Nemanažuješ čas, manažuješ seba. Nemáš málo času, robíš priveľa aktivít, alebo ich robíš pridlho. Nie je pravda, že ti nevyšiel čas, nedal/a si tomu prioritu.

Každý máme rovnakých 24 hodín do dňa, 365/6 dní do do roka. Otázka je, čo v tých hodinách vykonáme.

The Simplest Advice On Customer Care

Companies spend a lot of time and money on figuring out how to make their customers happy. People spend a lot of effort on trying to crack the code to good relations with others…

The key to all relations (with clients, friends, family…) is to actually CARE. Care for their problems, for what is happening in their lives.

Every person likes to feel the real, authentic interest. Show that to those whom you want to win. Show interest. Care. It will make them happy and it will help you win their loyalty and love.

It is not about claiming that you do care. It’s about acting. Listening with attention. Speaking with right intention. Offering and actually delivering your help. Searching for options. And being personally happy for the chance to help.

Acting vs being

Have you ever wanted to be different than you are? For me it happens. Mostly when I’m disappointed with what I have / haven’t done.

In fact, I think when we wish for being different, what we really mean is that we would want to have acted differently. When we wish to be more „outgoing“, what we mean is „I wish I would have gone out and spoke to those people.“

We are the sum of our habits. And habits are formed by actions.

So if you want to BE different, just ACT differently.

Extremes Can Guide Your Focus

Nothing is black or white. There is a lot of grey area available. Despite that, sometimes it makes sense to think black or white.

Many times I tend to turn into thinking that it’s „more-less okay“ or „partially done“ or stuff like that.

Black or white, yes or no, done or not done are ultimate statements, but they help to keep my thinking real. Even if I’m working on something that takes time and I „celebrate“ little successes on the way, I still turn back to simple question: „Yes or no?“

Going „extreme“ in evaluating situation might not be always good, but many times it helps to keep your head straight and focused. Whether in personal or business topics, it can be great guidance.

Daily Good Question 2012-03-08

In every great story there’s a hero. And the hero’s guide. That’s the person, that the hero turns to to confirm his direction, to get support, to get help to become a true self, a true hero.

Just like the stories, we have our guides in our lives of becoming heroes. So the question is:

Who helps you be a better person? Who helps you be your hero?

It might be your parents, your best ever friend, your mentor, guide. Whomever it is, he/she plays an extraordinary role in shaping you and helping you becoming better yourself.

So do you know now who it is?

Daily Good Question 2012-03-05

Today’s question is simple. If you don’t feel like sharing your reply, don’t. But take time to truly think of it.

What is your deepest fear?

I’ve been inspired to ask this question by a short discussion with a friend of mine yesterday evening. I’ve realized, it’s not what we do not know that frightens us and makes us uneasy. It is that what we do know, just don’t take our actions on…

Maybe you will see what I mean after reading this quote by Marianne Williamson:

 

Pokračovať v čítaní: Daily Good Question 2012-03-05

Daily Good Question 2012-03-04

Welcome to Sunday! Here’s question for today:

Which book or movie character is your favorite? Why?

I’m really curious to read your heroes names. I’ll add mine in the evening 😉


Vitaj nedeľa! A tu je otázka na dnes:

Ktorá postava z filmu alebo knihy je vaša obľúbená? Prečo?

Som skutočne zvedavý na mená vašich hrdinov. Moje pridám večer 😉