Featured Video Play Icon

[:sk]Prečistenie hlavy za volantom[:en]Alone time behind the wheel[:]

2 min čítania

[:sk]Čo robíte, keď potrebujete povedzme hodinu-dve v kľude sami so sebou, len so svojimi myšlienkami? Ako dosiahnete, že vás nikto nevyruší a ani vy sa nevyrušíte nevedomým siahnutím po mobile?

Nedávno som videl u niekoho z mojich známych status na facebooku o tom, ako veľmi sa teší na to, že budú self-driving cars. Ja osobne sa síce tiež teším z tohto pokroku a som naň zvedavý. No trochu sa ho aj bojím, lebo tým prídem o jednu z možností, ako si dopriať nerušený alone-time.

Základom väčšiny meditačných techník je opakovanie slov alebo jednoduchých úkonov dookola. Vyžaduje si to istú dávku pozornosti, ale zároveň nie tak veľkú, aby ste sa museli výrazne sústrediť. Dostanete sa tak do stavu, kedy bežia myšlienky na pozadí, usporiadavajú sa, triedia, prilietajú a odlietajú.

Šoférovanie, umývanie riadu, vešanie prádla, beh… To sú super možnosti na meditáciu za no-extra-time.

Pre mňa je práve jazda po diaľnici na dlhšiu vzdialenosť absolútne najobľúbenejšia možnosť na takéto vypnutie. Baví ma to, plus dá sa pri tom dobre odfiltrovať iné podnety. Telefonujúcim poviete, že nemáte handsfree, checkovanie facebookov, e-mailov a iných srandičiek na mobile neprichádza do úvahy. Samozrejme, netreba zabudnúť vypnúť rádio. Naposledy som si to veľmi užil na ceste do Bratislavy (odtiaľ aj to krátke video hore), keď som sa vracal po víkende v Prahe, kde som bol s nesedou na Happiness at Work konferencii.

Máte ďalšie tipy na vhodné aktivity, pri ktorých sa dá naštartovať autopilot a zároveň sú prakticky prínosné? Napíšte dole![:en]What do you do, when you need maybe an hour or two at peace, only you and your thoughts? How do you get the undisturbed time, when no one from outside, but not even you, disturbs you by reaching for the smartphone?

Just some days ago I saw the Facebook post of one of my contacts praising for the self-driving cars and how he looks towards it. Although I do fancy the progress, I’m a bit afraid of it, for it will cost me one of my alone-time options.

The basis of most of the meditation techniques (as far as I know) is the repetition of words or simple tasks in a routine way. It requires a bit of your conscious effort, but not so much, that you need to focus. This way you get into the state, where the ideas and thoughts flow, reshuffle, arrange themselves…

Driving, cleaning dishes, hanging the laundry, running… Those are perfect no-extra-time ways to meditate.

For me, the long road drive on the highway is one of the absolute best options to switch off. I enjoy driving and it’s easy to filter any disturbances. I can tell people who call that I don’t have my hands-free (or simply set „do not disturb mode“). Checking facebook, e-mail or other smartphone non-sense is out of the question for safety reasons. The only thing remaining is to turn off the radio and let the mind wander. My last drive to Bratislava from Prague, where I was representing neseda at Happiness at Work conference, was an absolute bliss for the mind (short clip from the highway in the video above)

Do you have any other tips for the activities, by which the autopilot can easily kick-in but which are still productive in a way? Let me know below![:]