Nápis CIEĽ na kameni na Chopku

6 ponaučení o ročných cieľoch

5 min čítania

V roku 2012 som si sadol prvýkrát nad zhodnotenie roka a stanovovanie cieľov na ďalší. Odvtedy som túto revíziu robil pravidelne, tento rok šiestykrát. Nájdem si vždy dostatok času, vezmem pero a vytlačený guide (dole na stiahnutie) a ponorím sa do debaty so sebou. Tu je prvých pár ponaučení, ktoré som po ceste nazbieral a ktoré hádam budú vám prospešné pri vašom stanovovaní cieľov.

Najprv sa obzrite, až potom vykročte

Ja som prirodzene zamýšľavý človek, a preto spätnú reflexiu nad minulosťou robím rád a dokážem ísť do hĺbky. Ak aj nepatríte k druhu premýšľavcov urobte to. Pozrite sa na uplynulý rok a na poučenia, ktoré priniesol. Pozrite sa na mieru naplnenia minuloročných ambícií. Uvedomte si, čo všetko sa „nejako stalo“.

Ak to spravíte poctivo, prinesie to viac rozvážnosti a triezvosti do uvažovania nad budúcnosťou. Rada ako to spraviť poctivo: používajte reťaz otázok. Napríklad, keď idete do témy pracovné úspechy, neostaňte pri „Čo mi tento rok v práci vyšlo?“. Poďte ďalej: „Čo k tomuto úspechu prispelo? Čo som sa počas snaženia naučil?“

Čo som sa o sebe a svete naučil minulý rok?

Buďte realistickí – sekajte

Keď som toto ročné plánovanie robil prvýkrát, dal som si 13 (!!!) cieľov na ďalší rok. Hoci niektoré boli väčšie, niektoré menšie, asi si viete predstaviť, že som ich všetky nesplnil. Podľa mňa posun vpred v 3-4 oblastiach je už dosť namáhavý. Navyše, v niektorých životných prioritách aj udržanie súčasného stavu je dosť náročné, aby to padlo medzi ciele.

Ja som sa viackrát precenil a potom bol sklamaný, že som svoje ročné ciele nenaplnil. Dnes som viac pri zemi – keď sa prichytím, že píšem poradové číslo tri do tabuľky cieľov, spozorniem. Keď píšem päťku, už viem, že je zle a musím sekať.

Ak by som mal len polovicu kapacity, čo by malo prioritu?

Skrátťe horizont, revidujte, buďte agilní

Behom roka sa stane veľké množstvo vecí, ktoré je častokrát nemožné predvídať. Vy sa meníte, vaše okolie sa mení, svet sa mení.

Ja síce tento rok stále mám číselné hodnoty k cieľom na rok, ale pozerám sa na tieto osobné ciele ich v 6-mesačnom a mesačnom horizonte. Takiež nechávam mentálne slobodu si po polroku prehodnotiť, či tieto ciele majú aktuálne stále relevanciu.

Naučil som sa, že rigidné lipnutie a snaha o dobotkové splnenie cieľov sú mi viac na príťaž než na pomoc. Proaktivita a tvorenie svojej reality sú dôležité. Dosiahnutie výsledkov vo VUCA svete (Volatility = prchavosť, Uncertainty = neistota, Complexity = komplexnosť, Ambiguity = nejednoznačnosť) si vyžaduje okrem proaktivity aj flexibilitu.

Dávam si dostatočný priestor reagovať na dianie?

Nájdite si parťáka, hovorte s ním

Hoci väčšina ročnej revízie je mentálne cvičenie samého so sebou, je prospešné sa o myšlienkovych pochodoch porozprávať s ďalším človekom. Môže vám ukázať nevidené perspektívy, prípadne sa z jeho / jej vlasnej revízie môžete inšpirovať.

Dohodnite sa s kamošou, partnerom či manželom, alebo aj niekým cudzím, že budete revíziu robiť v podobnom čase. Po každom rozumnom bloku práce na zhodnotení roka si povedzte navzájom kľúčové informácie a dajte si challenge questions.

V ktorom z tvrdení či názorov klamem sám seba?

Konajte a riaďte svoje konanie

Ciele na papieri sú dobré akurát tak na dve veci… Nepodceňujte zamýšľavú časť, ale ani ju nepreháňajte. Čím skôr urobíte prvé kroky, tým skôr sa priblížite k naplneniu cieľov.

Breaking news: Konanie je najlepšou cestou ako niečo urobiť! V angličtine to znie lepšie: Action is the best way to get things done!

Správne aktivity v dostatočnej kvalite a kvantite vedú k výsledkom. To je základná logika riadenia predaja a vlastne akéhokoľvek riadenia. Ak robíte dosť veľa a dosť kvalitných krokov, výsledky sa dostavia.

Čo sú správne aktivity pre dosiahnutie týchto cieľov? Ako zabezpečím ich pravidelné vykonávanie?

Rutiny sebariadenia (prečítajte GTD – Martinus SKAmazon EN) sú kľúčové. Ak sa aspoň raz za týždeň nepozriete na to, ako napredujete v daných cieľoch, pravdepodobne ich nenaplníte, lebo sa necháte strhnúť okolím. Ak si pravidelne nedáte otázku „Je to, čo robím, správna aktivita pre dosiahnutie mojich cieľov?“ môžete síce veľa urobiť, ale riskujete, že budete len busy a nie produktívni.

Môj tip: Nájdite si zápisník vhodného formátu, ktorý dokážete denne nosiť všade so sebou. Vpíšte alebo vlepte si na prednú stranu svoje ciele. Nepotrebujete žiadne špeci plánovače, diáre a podobne. Ja osobne už 3 roky používam stále ten istý typ zápisníka – Blacky – a nedám naň dopustiť.

(Ne)hovorte o svojich cieľoch

Zverejnenie ročných cieľov môže byť prospešné, ak vás to vyburcuje, lebo ste si dali verejný záväzok, prípadne možno vám niekto pomôže s ich naplnením.

Na druhej strane, ak svoje osobné ciele vyhlásite do sveta, môže to byť kontraproduktívne. Hovorí o tom Derek Sivers v tomto videu.

Rozhodnite sa sami, čo je pre vás pravdou a podľa toho konajte.

Ja som si vybral tento rok 4 oblasti záujmu, na ktoré sa budem sústrediť, a v ktorých som si stanovil osobné ciele:

  1. Posunutie neseda k väčšiemu dopadu
  2. Posilnenie rodinnej finančnej stability
  3. Zlepšenie môjho zdravia a telesnej kondície
  4. Vytvorenie novej hodnoty cez mini-projekty

Hoci mám ku každej jasné špecifické a merateľné ciele, nebudem ich tu zverejňovať. Viem, že to vo mne spustí podvedomý pocit ich čiastočného naplnenia a riskujem tým zlyhanie. Tak som sa poučil z minulosti ja.

NA STIAHNUTIE: Sprievodca ročnou revíziou (EN)
SÚVISIACI ČLÁNOK: All it takes is to stop dreaming (EN, 2013)

Čo ste sa vy naučili zo svojho ročného plánovania? Čo si myslíte o mojich poučeniach? Máte nejaké nápady, ako zlepšiť sprievodcu? Nechajte svoje postrehy dole ⬇️!