Päť gombíkov - Päť stratégii pre osobnú produktivitu

5 stratégií osobnej produktivity

4 min čítania

Možno je dnešná doba posadnutá osobnou produktivitou. A možno je to požehnanie? To závisí na tom, či vysokú produktivitu spájaš s prepracovanosťou a neustálym stresom, alebo je cestou k naplnenému životu.

Či je to jeden alebo druhý prípad, osobná produktivita je svätý grál dneška. Každy ju hľadá, každý ju chce, nikto nevie presnú cestu, no všetci sa tvária, že ju už videli. Čo považujem ja za nevyhnutnosti na to, aby som bol produktívny?

Plánovanie a príprava

Chcem spraviť čo najviac a čo najlepšie. Preto každý deň polhodinu trávim ničnerobením. Každý večer a ráno pár minút venujem zamysleniu nad tým, čo vlastne idem robiť.

Kto neplánuje, plánuje neúspech

Myslíme si, že to povedal B. Franklin, ale je to tak?

Mám ročné ciele, rozdrobené do mesačných a tie rozdrobené do týždenných must-dos. Tieto týždenné očakávané výstupy si vždy večer pozriem spolu s kalendárom. Následne si napíšem na prázdny list zápisníka kľúčové výstupy, ktoré chcem dosiahnuť ďalší deň.

Na druhý deň ráno sa na tento daily-do-or-die zoznam (máte vhodný preklad?) pozriem. Prehodnotím ho hlavou osvieženou spánkom a idem na makať.

To je teda prvá nevyhnutnosť – jasné očakávania na seba, čo chcem v daný deň (týždeň, mesiac) urobiť.

Zapisovanie

Mám pochybnosti, ak si niekto na stretnutí alebo popri práci nezapisuje. Tvrdenie „Ja si to zapamätám“ pre mňa naznačuje, že ten, kto ho vyslovil, nemá žiadny systém riadenia osobnej produktivity. Alebo je možno naozaj výnimkou, ktorá potvrdzuje pravidlo. Čo je pravdepodobnejšie, nechám posúdiť teba.

Zapisovanie má hodnotu aj mimo zapamätania si dôležitých faktov zo stretnutí. Zapísaním a následným adresovaním myšlienok a otázok, ktoré mi v nabehnú v diskusii, zvýšim kvalitu rozhovoru. Podobne zasa zapísaním toho, čo mi zíde na rozum pri individuálnej práci, zvýšim svoju sústredenosť. Čo je na papieri nezabudnem a môžem sa k tomu vrátiť po dokončení aktuálnej úlohy. A práve na túto sa mám predsa sústrediť.

via GIPHY

S elektronickými poznámkami mám problém. Hoci sa tento trend snažím akceptovať ako plnohodnotnú alternatívu, zatiaľ sa mi to nedarí. Totiž, mobil má tendenciu odpútať pozornosť mimo toho, čo sa deje práve tu a teraz.

Ešte slovko k zápisníkom. Snažil som sa kedysi nájsť ten „správny“ preddefinovaný diár / organizér / životný pomocník / all-in-one-ready-made-solution. Vzdal som to. Ideálne riešenie pre moju osobnú produktivitu nie je. Preto používam jednoduchý štvorčekovaný zápisník. Tým, že nemá žiadnu definovanú štruktúru (teda okrem tých štvorčekov) mi dovoľuje mať vlastný systém. Používam zápisník Blacky, ktorý som našiel úplnou náhodou u jedného poľského dodávateľa marketingových predmetov a ktorý mi absolútne vyhovuje. Ak by ste niekto chceli, ešte ich zopár mám, napíšte.

Spomalenie

Byť zaneprázdnený problém nie je. Byť produktívny a efektívny už áno. Sám na sebe pozorujem, že si užívam pocit byť busy. Zaneprázdnenosť však neznamená produktívnosť. Niekedy najviac busy a uponáhľané dni sú úplnou stratou času.

via GIPHY

Naopak, čo pomáha k vyššej produktivite je byť menej zaneprázdnený. Zníženie rýchlosti, spomalenie vedie k lepšiemu uvedomeniu situácie, rozhodnutiam a krokom. Nechcem konať impulzívne, ale pred konaním sa zamyslieť. Rovnako aj pred vyslovením uzáverov, či názorov dobre zvážiť, čo poviem.

So zavretými očami vidím veci jasnejšie.

Ja, práve dnes

Hoci to pôsobí neštandardne, často spomalenie robím tak, že si zavriem oči. To mi pomáha odpútať sa od okolia a ruchu, keďže tak vypnem signály prijímané očami. Skús si to, keď budeš najbližšie robiť rozhodnutie.

Oddych a dobitie energií

Ostrenie píly je v poradí siedmym, ale rovnako dôležitým návykom, ktorý popísal Stephen Covey v knihe Sedem návykov skutočne efektívnych ľudí. Hoci tento návyk nie je len o oddychu (je aj o trénovaní, rozvoji, učení sa…), oddych je jeho dôležitou súčasťou.

Sedem návykov skutočne efektívnych ľudí - Prehľad návykov so zvýrazneným návykom ostrenia píly

Fyzická regenerácia a udržiavanie, na čo mi slúži kvalitný spánok (aktuálne spím 7 hodín, 22:00 – 05:00) a pohyb (či uz cvičenie alebo pohyb za no extra time na nesede).

Mentálne vypnutie, ktoré robím najmä cez Netflix a videohry. To sú momenty, kedy mozog ide na inom režime, takmer vypne. V tých momentoch neriešim pracovné výzvy, nerobím rozhodnutia, ani sa neučím niečo ďalšie.

Emočné načerpanie, čo mi poskytuje čas s rodinou a kamarátmi. Hoci, tu asi najviac v súčasnej dobe bojujem o čas.

Duševné obnovenie (duševným myslím tú nehmatateľnú časť môjho bytia), na čo je pre mňa dobrá dole spomenutá introspektíva.

Zamyslenie

Súčasťou každého dňa by mala byť introspektíva, čas osamote s vlastnými myšlienkami. Tento čas slúži na to, aby si si sám(a) pred sebou povedal(a) pravdu, zhodnotil(a) deň a našl(a) hodnotu v aktivitách, úspechoch aj poučeniach.

Pre jednoduchú introspektívu stačí pár otázok:

  • Čo som dnes robil, čo sa stalo?
  • Prečo sa tieto veci udiali, prečo sa udiali tak, ako sa udiali?
  • Čo som sa z toho dozvedel o sebe, o iných a o svete?
  • Ako som prežil dnešný deň?

Ako to máš ty?

Každý má trochu iný spôsob sebariadenia. Verím však, že všetkých päť stratégií hore je efektívnych v produktivite pre každého.

Ako je to u teba? Používaš tieto stratégie na produktivitu? Máš iné?

Teším sa na tvoj názor dole! ?