3 minúty zuby, 5 minút plán

3 minúty zuby, 5 minút plán

3 min čítania

Tak ako pre produktivitu projektu, aj pre osobnú produktivitu platí, že plánovanie je dôležité. Cieľom plánovania nie je mať plán. CIEĽOM JE MAŤ JASNO v tom, čo potrebné vykonať pre naplnenie zámeru. Neznamená to kopu času stráveného premýšľaním a bezvýsledným ničnerobením. Znamená to rozumnú investíciu času do ujasnenia toho, aké kroky spraviť.

Na denné plánovanie ti stačí 5 minút ráno a večer. Je to skoro to isté, ako umývanie zubov. Vyhraď si na to čas a choď na to.

Ako na denné plánovanie

V prvom rade, je dobré mať jasno KAM PLÁNUJEŠ. Máš asi nejaký systém osobnej organizácie. Ak si analógový typ ako ja, máš zápisník, či diár. Nos ho stále so sebou. Doma, v práci, kamkoľvek. Ak nie si analógista, premýšľanie aj tak rob na papier, až následne to prenes do digitálu.

Druhé, čo musí byť dané, je ČO PLÁNUJEŠ. Tým myslím, aké väčšie ambície rozbíjaš do denných cieľov? Ak nemáš, vráť sa o úroveň vyššie čo najskôr a stanov si ich.

Do tretice, AKO PLÁNUJEŠ, teda aký proces na plánovanie používaš. Netreba žiadne zázračné metodológie. Stačí podľa mňa odpovedať na tieto otázky:

Čo sú hlavné priority môjho týždňa?

Pri dennom plánovaní sa pýtam na týždenné priority, pri týždennom na mesačné, pri mesačnom na ročné, atď. Asi je ti jasné, čo tým myslím. Ciele a aktivity majú mať kaskádu, presne ako work breakdown structure v projekte.

Čo je ďalší krok pre posun vpred?

Aký je ďalší realizovateľný krok, ktorý ťa posunie k naplneniu tej-ktorej týždennej priority?

Ak chcem napísať článok, môže to byť jeho draft. V prípade, že chcem osloviť 50 klientov, môže to byť oslovenie 10tich, alebo zostavenie ich zoznamu. Pre cieľ rozoslania investorskej dokumentácie ďalším krokom bude napríklad dokončenie jej finančnej časti.

Tieto kroky ideálne máš už niekde pokope (napr na zozname ďalších úloh, alebo ako súčasť plánu špecifického projektu).

Čo musím brať do úvahy v tento deň?

Niečo si už niekedy do kalendára na zajtra / dnes dal/a. Čo tam je? Koľko času to zaberie? Ako to ovplyvňuje to, čo dám na denný plán priorít?

Hrozí niečo, čo výrazne ovplyvní deň? Ako budem reagovať, ak to nastane?

Čo budú denné DO-OR-DIE úlohy?

Denný do-or-die list je jednoducho zoznam vecí, ktoré chcem mať dokončené, aby som bol spokojný na konci dňa, keď idem spať. Samozrejme, ak ich nevykonám, neumriem. Ale budem robiť všetko preto, aby som ich splnil, lebo tu, na úrovni denných aktivít sa sny pretvárajú na realitu.

Čo ide na COULD-DO zoznam?

Počas dňa sú momenty, kedy nemáš energiu na jedenie žiab, ale stále môžeš spraviť niečo produktívne. Prípadne sa ti môže stať, že hlavné úlohy naplníš rýchlejšie, alebo niečo spôsobí, že niektorú z nich sa nedá spraviť.

V takých momentoch máš pár ďalších úloh na zozname, ktoré by si mohol/la spraviť. Nemajú prednosť pred tými vyššie, sú doplnok. Väčšinou aj tak máš zoznam úloh, ktorý je dlhší, než sa dá realizovať, keďže čas je limitovaný.

Čo kam patrí?

Keď to všetko máš zodpovedané, nastáva čas aktualizovať systém osobnej produktivity. Či funguješ na diároch, kalendároch, zápisníkoch, poznámkach, nejaký systém máš. Daj veci tam, kam patria v systéme. Ak potrebuješ rozpis dňa podľa hodín, vyblokuj si časy v tvojom kalendári.

Nezabudni, že nemôžeš vyblokovať 100% času. Nikdy nič nejde presne podľa plánu!

To všetko v priebehu pár minút

Všetky otázky vyššie si zodpovieš za päť minút. Takáto rýchla večerná a ranná revízia je pomôcka na to, aby si sa hlavne venoval/a tým prioritám. Nie je to zdĺhavé ani náročné. Len si treba vytvoriť na to zvyk.

Ako to máš ty?

Každý má trochu iný spôsob sebariadenia. Denné stanovanie priorít a plánu je (dúfam) súčasťou rutín osobnej produktivity pre každého.

Ako je to u teba? Robíš denný plán? Ak nerobíš, začni. Ak robíš, ako? Aké otázky pre vedenie svojho premýšľania používaš?

Teším sa na tvoj názor dole! ?